Gossipbio

Update Celebrity Gossip, Bio, News, Health, & Much More

The Greatest Footballing Event Russia’ FIFA World Cup 2018; Full match list, groups, fixtures, venues and kick-off time

The Greatest Footballing Event Russia’ FIFA World Cup 2018; Full match list, groups, fixtures, venues and kick-off time

The FIFA World Cup 2018 (Russia) fixtures/ schedules have been publicly announced. Meaning, it’s time for all of us to begin planning a mid-June or July that will involve watching a highly tolerant number of football matches.

FIFA World Cup 2018 Russia
Caption: FIFA World Cup 2018 Russia
??????

Past December’s draw put England in Group G with Belgium, Tunisia, and Panama. Each three of this games have been scheduled at a time that will gratify office employees countrywide, so far. The full list of World Cup 2018 schedule is mentioned below, including timings, venues and TV channel included.

All times BST. Local times are BST +2 except games played in Kaliningrad (+1), Samara (+3) and Ekaterinburg (+4).  Moreover, you can stream all World Cup Games in English as well as Spanish on fuboTV. You’ll get the cups complete schedule, scores and TV listings.

When: June 14-July 15

English speaking TV: Fox or Fox Sports 1

Spanish speaking TV: Telemundo and NBC Universo

Stream: fuboTV (try for free)

Follow: CBS Sports App

THURSDAY, JUNE 14      

Russia vs. Saudi Arabia

11 a.m. ET

Moscow

Fox

FRIDAY, JUNE 15      

Egypt vs. Uruguay

8 a.m. ET

Yekaterinburg

FS1

Morocco vs. Iran

11 a.m. ET

Saint Petersburg

Fox

Portugal vs. Spain

2 p.m. ET

Sochi

Fox

SATURDAY, JUNE 16      

France vs. Australia

6 a.m. ET

Kazan

FS1

Argentina vs. Iceland

10 a.m. ET

Moscow

Fox

Peru vs. Denmark

12 p.m. ET

Saransk

FS1

Croatia vs. Nigeria

3 p.m. ET

Kaliningrad

FS1

SUNDAY, JUNE 17      

Costa Rica vs. Serbia

8 a.m. ET

Samara

Fox

Germany vs. Mexico

11 a.m. ET

Moscow

FS1

Brazil vs. Switzerland

2 p.m. ET

Rostov

FS1

MONDAY, JUNE 18      

Sweden vs. South Korea

8 a.m. ET

Nizhny Novgorod

FS1

Belgium vs. Panama

11 a.m. ET

Sochi

FS1

Tunisia vs. England

2 p.m. ET

Volgograd

FS1

TUESDAY, JUNE 19      

Poland vs. Senegal

8 a.m. ET

Moscow

FS1

Colombia vs. Japan

11 a.m. ET

Saransk

Fox

Russia vs. Egypt

2 p.m. ET

Saint Petersburg

Fox

WEDNESDAY, JUNE 20      

Portugal vs. Morocco

8 a.m. ET

Moscow

FS1

Uruguay vs. Saudi Arabia

11 a.m. ET

Rostov

Fox

Iran vs. Spain

2 p.m. ET

Kazan

Fox

THURSDAY, JUNE 21      

France vs. Peru

8 a.m. ET

Yekaterinburg

FS1

Denmark vs. Australia

11 a.m. ET

Samara

Fox

Argentina vs. Croatia

2 p.m. ET

Nizhny Novgorod

Fox

FRIDAY, JUNE 22      

Brazil vs. Costa Rica

8 a.m. ET

Saint Petersburg

FS1

Nigeria vs. Iceland

11 a.m. ET

Volgograd

Fox

Serbia vs. Switzerland

2 p.m. ET

Kaliningrad

Fox

SATURDAY, JUNE 23      

Belgium vs. Tunisia

8 a.m. ET

Moscow

Fox

Germany vs. Sweden

11 a.m. ET

Sochi

Fox

South Korea vs. Mexico

2 p.m. ET

Rostov

Fox

SUNDAY, JUNE 24      

England vs. Panama

8 a.m. ET

Nizhny Novgorod

FS1

Japan vs. Senegal

11 a.m. ET

Yekaterinburg

Fox

Poland vs. Colombia

2 p.m. ET

Kazan

Fox

MONDAY, JUNE 25      

Saudi Arabia vs. Egypt

10 a.m. ET

Volgograd

Fox/FS1

Uruguay vs. Russia

10 a.m. ET

Samara

Fox/FS1

Iran vs. Portugal

2 p.m. ET

Saransk

Fox/FS1

Spain vs. Morocco

2 p.m. ET

Kaliningrad

Fox/FS1

TUESDAY, JUNE 26      

Australia vs. Peru

10 a.m. ET

Sochi

Fox/FS1

Denmark vs. France

10 a.m. ET

Moscow

Fox/FS1

Iceland vs. Croatia

2 p.m. ET

Rostov

Fox/FS1

Nigeria vs. Argentina

2 p.m. ET

Saint Petersburg

Fox/FS1

WEDNESDAY, JUNE 27      

South Korea vs. Germany

10 a.m. ET

Kazan

Fox/FS1

Mexico vs. Sweden

10 a.m. ET

Yekaterinburg

Fox/FS1

Switzerland vs. Costa Rica

2 p.m. ET

Nizhny Novgorod

Fox/FS1

Serbia vs. Brazil

2 p.m. ET

Saint Petersburg

Fox/FS1

THURSDAY, JUNE 28      

Japan vs. Poland

10 a.m. ET

Volgograd

Fox/FS1

Senegal vs. Colombia

10 a.m. ET

Samara

Fox/FS1

England vs. Belgium

2 p.m. ET

Kaliningrad

Fox/FS1

Panama vs. Tunisia

2 p.m. ET

Saransk

Fox/FS1

SATURDAY, JUNE 30      

Round of 16: Match 50: Group C winner vs. Group D runner-up

10 a.m. ET

Kazan

Fox/FS1

Round of 16: Match 49: Group A winner vs. Group B runner-up

2 p.m. ET

Sochi

Fox/FS1

SUNDAY, JULY 1      

Round of 16: Match 51: Group B winner vs. Group A runner-up

10 a.m. ET

Moscow

Fox/FS1

Round of 16: Match 52: Group D winner vs. Group C runner-up

2 p.m. ET

Nizhny Novgorod

Fox/FS1

MONDAY, JULY 2      

Round of 16: Match 53: Group E winner vs. Group F runner-up

10 a.m. ET

Samara

Fox/FS1

Round of 16: Match 54: Group G winner vs. Group H runner-up

2 p.m. ET

Rostov

Fox/FS1

TUESDAY, JULY 3      

Round of 16: Match 55 (Group F winner vs. Group E runner-up)

10 a.m. ET

Saint Petersburg

Fox/FS1

Round of 16: Match 56 (Group H winner vs. Group G runner-up)

2 p.m. ET

Rostov

Fox/FS1

FRIDAY, JULY 6      

Quarterfinal: Match 57 (Match 49 winner vs. Match 50 winner)

10 a.m. ET

Nizhny Novgorod

FS1

Quarterfinal: Match 58 (Match 53 winner vs. Match 54 winner)

2 p.m. ET

Kazan

FS1

SATURDAY, JULY 7      

Quarterfinal: Match 60 (Match 55 winner vs. Match 66 winner)

10 a.m. ET

Samara

Fox

Quarterfinal: Match 59 (Match 51 winner vs. Match 52 winner)

2 p.m. ET

Sochi

Fox

TUESDAY, JULY 10      

Semifinal: Match 61 (Match 57 winner vs. Match 58 winner)

2 p.m. ET

Saint Petersburg

Fox

WEDNESDAY, JULY 11      

Semifinal: Match 62 (Match 59 winner vs. Match 60 winner)

2 p.m. ET

Moscow

Fox

SATURDAY, JULY 14      

Third-place match: Match 63 (Match 61 loser vs. Match 62 loser)

10 a.m. ET

Saint Petersburg

Fox

SUNDAY, JULY 15      

Final: Match 64 (Match 61 winner vs. Match 62 winner)

11 a.m. ET

Moscow

Fox